Basket
NA8080
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | NA8080 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Paiute |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | Bowl-shaped |
| Height | 29 cm |
| Length | 29 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Henry K. Deisher, 1918 |
| Other Number | 198 (Deisher #) - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
