Boss
29-39-55A
From: Brazil | Lago Grande | Cumaruara
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-39-55A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Lago Grande | Cumaruara |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Buff ware, grey paste. Characteristic cocks' heads with comb and wattle. Not from handles. Bosses from vessels. Degenerate form, chiefly crest with two pairs of discs on sides. |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Rev. John Mayer, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.