Figurine
60-14-20
From: Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) | Cerro de las Mesas
Curatorial Section: American
| Object Number | 60-14-20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) | Cerro de las Mesas |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Human |
| Description | fine paste, hand made[?], traces of black paint, head and neck present, c.f. Drucker's Type IV B, Rancho de las Animas Type variant & 60-14-4 |
| Height | 4 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Thickness | 2.4 cm |
| Credit Line | Cerro de las Mesas Expedition, F.G. Rainey and M.W. Stirling, 1960 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.