Figurine
60-14-19
From: Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) | Cerro de las Mesas
Curatorial Section: American
| Object Number | 60-14-19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Veracruz (Mexico) | Cerro de las Mesas |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Human |
| Description | coarse gritty paste, probably mold made, only head is present, face very broad, small bulging forehead, prominent nose, protruding lips |
| Height | 5.9 cm |
| Width | 7.4 cm |
| Thickness | 5.4 cm |
| Credit Line | Cerro de las Mesas Expedition, F.G. Rainey and M.W. Stirling, 1960 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.