| Object Number | NA7663 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root | Leather |
| Technique | Basketry | Twined |
| Description | Technical notes: twined, close twined, alternate twining direct.; 9 warps, 11 wefts per square inch. |
| Height | 19.8 cm |
| Width | 23 cm |
| Depth | 17.3 cm |
| Credit Line | Purchased from G. T. Emmons, 1918 |
| Other Number | A/53 - Emmons Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




