Sherd
91-26-131
From: Greece | Mycenae (uncertain) | Argolid
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 91-26-131 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mycenean |
| Provenience | Greece | Mycenae (uncertain) | Argolid |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body sherd with black painted exterior and black perpendicular lines on interior. |
| Length | 7 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret Wasserman Levy, 1991 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



