Point
97-563-788A
From: North America | United States of America | New Jersey | Gloucester County
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-788A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Gloucester County |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Technique | Chipped |
| Description | Quartz. Broadly side-notched. Slightly convex base. Point probably reworked. |
| Length | 2.7 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-788A - Old Museum Number | 5130 - ANSP Number | 1105 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


