| Object Number | 61-39-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Lacquer |
| Iconography | Samurai | Horse | Bird | Flower |
| Description | Lacquered document box (ryoshibako) with gold paint on wood. Samurai on horseback depicted on lid with bird and flower scene on reverse. Tray inside. |
| Length | 23 cm |
| Width | 17.5 cm |
| Depth | 7.5 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1961 |
| Other Number | 18-1961-2abc - Philadelphia Museum of Art Number | LO-947-1 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

