Hand Chopper
41-27-105
From: California (State) | San Diego County | Torrey Pines
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-27-105 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | California (State) | San Diego County | Torrey Pines |
| Culture Area | California Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Porphyry |
| Technique | Chipped |
| Description | Dark red porphery? Cobble stone with broken end |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of Virginia Beggs, 1941 |
| Other Number | 293 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.