Statuary
E7037
From: Egypt | Nubia | Karanog Cemetery
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E7037 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Meroitic |
| Provenience | Egypt | Nubia | Karanog Cemetery |
| Locus | G |
| Date Made | 100 BCE-300 CE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Sandstone |
| Iconography | Ba |
| Description | A ba figure. Human head with sun disc on crown. |
| Height | 26.5 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Depth | 14.5 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Karanog, Aniba Cemetery; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1908 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




