Amphora
49-12-644
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-644 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 25:37 |
| Period | Late Cypriot IIIB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Proto-White Painted Ware |
| Description | Nearly complete and mended. Neck ring. Clay:gray-green to gray-brown and cinnamon-brown; slightly lustrous vertical burnish. Paint:dark gray. Band on top of and inside rim, on neck ring; paint on base. Handles barred. |
| Height | 17.9 cm |
| Width | 24 cm |
| Outside Diameter | 20.2 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P56 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




