| Object Number | CBS8037 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Ur-Namma D; ETCSL 4.08.03; ETCSL 4.08.14 (w. (ETCSL 2.04.01.04, CDLI Composite: Q000389, Q000634, Q000645, Q002324). Dumuzi and Inanna Song, (ii)14'ff.:DI C; (iv)7ff.:DI N; Hymn to Urnammu: iii-iv 6'; (Obverse)(i)20x(ii)27x(Reverse)(iii)26x(iv)20 lines. See CDLI for transliteration info. Joins with N1703, N1832, N7508. |
| Length | 13.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P262964 - CDLI Number | B8037 - Old Museum Number | CBS 08037 + N 1703 + N 1832 + N 7508 - Other Number | N1703, N1832, N7508 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




