| Object Number | CBS10465 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | Temple Library |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Unbaked clay, well made and inscribed, but considerably chipped off. "Charms" wroght by Innanna-Ishtar. Literary text fragment. Inanna and Dumuzi A. (ETCSL 4.08.01, CDLI Composite: Q000632). Dumuzi and Innana Song (bal-bal-e; DI A); (Obverse)32x(Reverse)23 lines; *ca.2000 B.C. See CDLI for transliteration info. |
| Length | 14 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P265677 - CDLI Number | B10465 - Old Museum Number | CBS 10465 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




