Tablet
CBS14156
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS14156 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: Complete dark tablet. unbaked. cracked. Scholar's exercise list of words. Lexical text. CDLI Composite: Q000039. See CDLI for transliteration info. Exhibited in the Middle East Galleries as number B14156. |
| Length | 16.7 cm |
| Width | 14 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P227783 - CDLI Number | B14156 - Old Museum Number | CBS 14156 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




