| Object Number | CBS19791 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq |
| Locus | Temple Library | Mound IV |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language | Akkadian Language |
| Description | Lexical text fragment. CDLI Composite: Q002272. |
| Length | 18 cm |
| Width | 13 cm |
| Depth | 4.2 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Ida Hilprecht; Babylonian Expedition to Nippur IV, 1900 |
| Other Number | P227856 - CDLI Number | B19791 - Old Museum Number | CBS 19791 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




