| Object Number | CBS14143 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: Two perpendicular fragments of a dark brown tablet. Isin period. Rev. phometic syllabar. Obv. list of words. Lexical text fragment. CDLI Composite: Q000039, Q000090. See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 17.8 cm |
| Width | 7 cm |
| Depth | 4.3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P227776 - CDLI Number | B14143 - Old Museum Number | CBS 14143 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




