Side Blade Fragment
69-16-385A
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-385A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | Coordinates unknown - floor |
| Locus | House 118 |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Description | Distal edge appears straight. Both surfaces flaked and ground. Distal edge has finer retouch than proximal. Broken along proximal edge and perpendicular to longitudinal axis so neither end remains. |
| Length | 2.2 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.