Vessel Fragment (uncertain)
37-13-215
From: Guatemala
Curatorial Section: American
| Object Number | 37-13-215 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Human Head |
| Description | Human head. Hollow reddish pottery; red and buff surface. Probably relief from vessel. Very large orifice on top of head; relief human features in applique; very high nose; ringed eyes and ear ornaments |
| Height | 8 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Central American Expedition, J. Alden Mason, 1937 |
| Other Number | 220 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.