Potsherd
65-17-10
From: West Indies | Windward Isles | Grenada
Curatorial Section: American
| Object Number | 65-17-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | West Indies | Windward Isles | Grenada |
| Culture Area | Caribbean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fingerhole handle. Medium-fine clay, some temper. Filed, not polished. Section of handle. One long groove. Reddish interior black exterior. |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Ruth M. Ostheimer, 1965 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.