Metate
29-52-1013
From: Panama | Divala
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-52-1013 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chiriqui |
| Provenience | Panama | Divala |
| Culture Area | Central American |
| Locus | 8 degrees 27' N.' 82 degrees 45' W. |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Iconography | Jaguar |
| Description | Stone. Jaguar. |
| Height | 10.2 cm |
| Length | 31.8 cm |
| Width | 15.9 cm |
| Credit Line | Purchased from the Estate of Frances Amanda (Edmonds) Stearns, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.