Figurine
29-51-215
From: Ecuador | Esmeraldas | La Tola Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-51-215 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ecuador | Esmeraldas | La Tola Island |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Solid dark pottery. Modeled. Rude anthropomorphic face but uncertain body. All limbs broken off. Cylindrical torso. Protuberant round eyes and long nose; incised mouth. |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Thickness | 3.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Amsinck & Co., 1920 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.