Figurine
29-51-212
From: Ecuador | Esmeraldas | La Tola Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-51-212 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ecuador | Esmeraldas | La Tola Island |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Human |
| Description | Thin, mold-made. Buff with red coloring. Low relief; naturalistic. Short legs; one hand to ear; undecorated. |
| Height | 7.6 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Amsinck & Co., 1920 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.