Figurine
29-51-211
From: Ecuador | Esmeraldas | La Tola Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-51-211 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ecuador | Esmeraldas | La Tola Island |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Human |
| Description | Solid (?) buff pottery. Thick. Different from preceding. Abundant traces of black covering. Grotesque, seated. Small head and large ear ornaments. Hands at chin (?) |
| Height | 8.3 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Thickness | 3.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Amsinck & Co., 1920 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.