Figurine Fragment
29-51-174
From: Ecuador | Esmeraldas
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-51-174 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ecuador | Esmeraldas |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Showing an oblong seat and the thighs of a large hollow figure. Incised band below knees. |
| Height | 8.57 cm |
| Length | 8.57 cm |
| Width | 10.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Amsinck & Co., 1920 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.