| Object Number | B16561B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Neo-Babylonian Period |
| Date Made | 626-539 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | CBS Register: 4th Expediton. Brick of Nabonidus. Ziggurat. 2 half bricks, one with blue glaze. No field number. Behrens: Nabonid 13 (Walker Brick Inscriptions Nr. 111) Complete. Glazed on edge, stamp inscribed on obverse. Walker No. C2 no. 179 |
| Height | 7 cm |
| Length | 30 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | P269984 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



