Vessel Handle
29-51-147
From: Ecuador | Esmeraldas
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-51-147 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ecuador | Esmeraldas |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Grey ware. Arched handle of a double vessel. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Amsinck & Co., 1920 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.