| Object Number | B16556B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: 4th Expediton. Brick of Sinbalalsu iqbi. Built E an sar. 3 examples. No "c" on the field number in the register. Behrens: Sinbalassuiqbi C (Walker Brick Inscriptions Nr. 83) Complete. Hand inscribed on obverse and edge. Walker No. B6 no. 165 |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 25 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | U.3297c - Field No SF | P270146 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



