| Object Number | B16555A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Neo-Assyrian Period |
| Date Made | 911-612 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: 4th Expediton. Brick. No field number. Brick of Sinbalalsu iqbi. The Ziggurat. New inscription. 2 examples. Joins with CBS15537. Behrens: Sinbalassuiqbi B (Walker Brick Inscriptions Nr. 82) Complete with plaster on edge. Stamp inscribed. Walker No. B2 no. 105 |
| Height | 8 cm |
| Length | 26.01 cm |
| Width | 26 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | P270143 - CDLI Number | CBS15537 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


