| Object Number | B16553B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Middle Babylonian Period | Kassite Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: 4th Expediton. Brick of Kurigalzu. Egis sirgal. 1/2 brick. in the register, its only B16553, with no B. no field number. Behrens: Kurigalzu 34 (Walker Brick Inscriptions Nr. 67) Partial. Stamp inscribed. Walker No. E2 no. 299 |
| Height | 5 cm |
| Length | 29 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | P269995 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


