| Object Number | B16553A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Middle Babylonian Period | Kassite Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: 4th Expediton. Brick of Kurigalzu. Egis sirgal. 1/2 brick. in the register, its only B16553, with no A. no field number. THIS DESCRIPTION SEEMS TO BE FOR B16533B. WHERE DID "A" COME FROM. Behrens: Kurigalzu 32 (Walker Brick Inscriptions Nr. 65) Partial, with plaster filling. Inscribed by hand. Walker No. D5 no. 255 |
| Height | 8 cm |
| Length | 33 cm |
| Width | 33.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | P269994 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


