| Object Number | B16543C |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Early Old Babylonian Period | Isin |
| Date Made | 2000-1900 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: 4th Expedition. Brick. Enannatum. Zirru priest. 3 examples Behrens: Ismedagan 5 (Walker Brick Inscriptions Nr. 32) Complete. Stamp inscribed. Walker No. D5 no. 253 |
| Height | 5.99 cm |
| Length | 31 cm |
| Width | 18 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | U.6743 - Field No SF | P270034 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


