Brick
B16543A
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | B16543A |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Early Old Babylonian Period | Isin |
| Date Made | ca. 1950-1900 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: 4th Expedition. Brick. Enannatum. Zirru priest. 3 examples Behrens: Ismedagan 4 (Walker Brick Inscriptions Nr. 31) Complete (2 pieces). Hand inscribed. Walker No. A4 no. 66 |
| Height | 7 cm |
| Length | 31 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | U.6743 - Field No SF | P270032 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




