| Object Number | B16536B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Early Old Babylonian Period |
| Date Made | 2000-1900 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: 4th Expedition. Brick. Dungi. From Eharsag. handwritten. No "d" on the field number in the register. does not say there are two examples of this Behrens: Lipitestar 1 (Walker Brick Inscriptions Nr. 33) Complete, with plaster restoration on edge. Stamp inscribed. (Isin) Walker No ___ no. 140 |
| Height | 8 cm |
| Length | 32.5 cm |
| Width | 32.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | U.2880d - Field No SF | P270027 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


