| Object Number | B16531B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Ur III |
| Date Made | 2100-2000 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: 4th Expedition. Brick. Ur-nammu. Garden of Anu. Stamped. 2 fragments. Behrens: Urnammu 5 (Walker Brick Inscription Nr. 15) Partial, inscription complete. Stamp inscribed. Walker No B4 no. 130 |
| Height | 6 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | U.3081c - Field No SF | P227116 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

