Vessel Fragment
29-51-74
From: Ecuador
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-51-74 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ecuador |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Top of a stirrup-necked vessel with modelled human head in relief on shoulder; tapering necks; handle missing. Head shows ear and nose ornaments and head band. Unslipped pottery. |
| Height | 7 cm |
| Width | 6.03 cm |
| Outside Diameter | 10.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Amsinck & Co., 1920 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.