Effigy
29-51-72
From: Ecuador | Esmeraldas (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-51-72 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ecuador | Esmeraldas (uncertain) |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Tortoise |
| Description | Tortoise. Unslipped pottery. Hollow. Possibly a rattle. |
| Height | 10.8 cm |
| Length | 34.9 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Amsinck & Co., 1920 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.