Cup
29-51-68
From: Ecuador | Esmeraldas (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-51-68 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ecuador | Esmeraldas (uncertain) |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Unslipped pottery. Crude. Pear-shaped with projection at one side. |
| Height | 5.1 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Outside Diameter | 3.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Amsinck & Co., 1920 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.