Sherd
29-44-732A
From: Colorado (uncertain) | Northeast Arizona (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-44-732A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Prehistoric Pueblo |
| Provenience | Colorado (uncertain) | Northeast Arizona (uncertain) |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Buff paste, buff ware. Exterior slipped brown. Plain. |
| Length | 6 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
| Other Number | 23517.11 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
