Fossil
29-44-438
From: Southwest Colorado | Southeastern Utah
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-44-438 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Basketmaker |
| Provenience | Southwest Colorado | Southeastern Utah |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Of marine growth. |
| Height | 6.4 cm |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 11.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

