Knee Rattle
SA17
From: Brazil
Curatorial Section: American
| Object Number | SA17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil |
| Culture Area | South American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Nut (plant) | Fiber |
| Height | 13.34 cm |
| Width | 33.02 cm |
| Depth | 5.08 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.