Keeled Scraper
31-56-1970
From: Palestine | Mugharet el Wad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-56-1970 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Aurignacian |
| Provenience | Palestine | Mugharet el Wad |
| Archaeology Area | Level D1 |
| Locus | Level D 1 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Flint |
| Description | Made from nodule of banded flint. Narrow; elongated. Could have served as burin. Under edge served as additional scraper. Shows signs of being burnt. |
| Length | 3.6 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Thickness | 2.1 cm |
| Credit Line | Distribution from the American School of Prehistoric Research; Dorothy Garrod, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



