Object Fragment
NA11593
From: Guatemala | Kixpek
Curatorial Section: American
| Object Number | NA11593 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Guatemala | Kixpek |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Mound A |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Technique | Carved | Incised |
| Description | Bone fragment with carving. Worn and unidentifiable design of incised technique. |
| Height | 16 cm |
| Width | 2 cm |
| Depth | 0.4 cm |
| Credit Line | Guatemalan Expedition, Robert Burkitt, 1924 |
| Other Number | 948 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

