| Object Number | B16201B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Akkadian Period |
| Date Made | 2340-2200 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Description | Complete. Stamp inscribed. Walker No B6 no. 156, CBS Register: Ni. IV Exp. Brick of Lugal nig-ba, patesi of Nippur, priest of Enlil. 37 - 35 1/2 - 7 1/2 cm. photo. 236-237 [note: not sure how there are two. only one in the register. Also, the database had this as Ur.] Behrens: Lugalnigba (PBS 15 82) |
| Height | 7 cm |
| Length | 38.5 cm |
| Width | 38.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur IV, 1900 |
| Other Number | P216836 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


