| Object Number | MS5170A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Syria | Aleppo |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Glass |
| Description | Varicolored iridescence. Dark blue opaque glass body. Made of bands of glass fused and smoothed on inside. |
| Height | 1.2 cm |
| Depth | 6.8 cm |
| Outside Diameter | 0.4 cm |
| Credit Line | Purchased from Fr. Vester and Company, American Colony Store, Jerusalem, 1913 |
| Other Number | GL02 (ancient glass project) - Other Number | 2837 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


