| Native Name | Yoo' Nazhani |
| Object Number | NA8419 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Silver | Turquoise | Cotton |
| Technique | Wrought |
| Description | Sixty silver beads (diam. 1 cm), ten squash blossoms, naja with four turquoises. |
| Length | 68 cm |
| Outside Diameter | 6 cm |
| Credit Line | Gift of William K. Jewett, 1918 |
| Other Number | 42515 - Collector Number | CG94-2-115 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
