Projectile Point
171B
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: North America | United States of America | New Jersey | Burlington County
Curatorial Section: American
| Object Number | 171B |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Burlington County |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | 11,000-8000 BCE |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Fluted projectile point. Well-delineated basal ears which are rounded and ground down. Edges of blade are convex and slightly constricted above the ears. Basally ground between ears and up both edges for 19mm. Fluting on both faces by the removal of a single shallow channel flake (32 x 16mm and 28 x 12mm respectively) which are basally complimented, in effect, by basal retouching. Other flaking is broad, at right angles to the edge, and with pronouncedly concoidal scars. Few hinge fractures. Manufactured of fine-grained, translucent, grey chert. |
| Length | 5.87 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Purchased from the Estate of Michael Earl Newbold, 1889 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


