Lamp
54-28-218
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Cyprus | Kourion
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-28-218 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Cyprus | Kourion |
| Locus | Theater |
| Date Made | 1–200 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | body ovoid in plan above, the edges in a continuous curve with nozzle, which us semi-circular terminating in flukes. ring base. handle arches forward from back oof top terminating in a large theatrical mask with long hair in two tiers, a palmette below the chin. a large chip missing from chin of mask, numerous small holes in body. |
| Height | 14.1 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Depth | 19.1 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, George H. McFadden, 1954 |
| Other Number | M711 - Field No SF | 8 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




