| Native Name | Khaen | แคน |
| Object Number | 2010-20-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lao |
| Provenience | Laos |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Bamboo | Rattan | Metal | Pigment |
| Technique | Painted |
| Description | Mouth organ, khaen or khene. Two rows of seven bamboo pipes with small hollowed out hardwood reservoir with point opposite mouth hole. The reservoir has a white painted design and two metal bands - one at either end. It is held together in three places with rattan bands. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 83.3 cm |
| Width | 13.4 cm |
| Credit Line | Gift of Jerome N. Bluestein, 2010 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
