Point
53-54-286
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-286 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, Lower Level, depth 20" |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Pointed splinters of rib with one rough side, broken butts, dull edges. Irregular outlines. Butt not broken, flat, accidental notches. |
| Length | 6.7 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 102 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.