| Object Number | 2010-20-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kaseng |
| Provenience | Laos |
| Section | Asian |
| Materials | Deer Skin | Serow | Wood | Rattan |
| Description | War shield. Bellow shaped with two handles on the back. The base is wood with deer skin stretched over the front & tied with rattan. There is horsehair tied at the top of back. |
| Height | 93 cm |
| Width | 41.5 cm |
| Depth | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Jerome N. Bluestein, 2010 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


